top of page

Jak napisać dobrą pracę magisterską?

Praca magisterska to zwieńczenie wieloletniego wysiłku zdobywania wiedzy. Stanowi przepustkę do kariery naukowej i jest wyznacznikiem społecznego statusu. Warto więc zadbać o jej poprawne wykonanie.


Napisanie dobrej rozprawy wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślenia tematu pracy. Nie bez znaczenia jest sam tytuł, który wskazuje nie tylko na podejmowaną tematykę, ale i sposób podejścia do badanego problemu. Proces pisania rozpocznij od wyboru tematu.


Selekcja tematu pracy wymaga odpowiedzi na kilka pytań:

  • Jaki problem naukowy chcesz rozwiązać?

  • Czy praca będzie wymagać badań empirycznych?

  • Jakie procesy i zagadnienia będą głównym przedmiotem badań?

Tak sformułowane zagadnienia ułatwią określenie zakresu analizy, a tym samym pozwolą nakreślić wstępny plan przyszłej pracy magisterskiej.


Przed przystąpienia do pisania zgromadź materiały, uwierz, że czas spędzony w bibliotece zwróci się w trójnasób. Pamiętaj, że nie musisz znać wszystkich pozycji, których liczba może przyprawić o zawrót głowy. Wybierz najważniejsze dzieła, które będą bezpośrednim odniesieniem do Twoich ustaleń. Konieczna będzie mądra selekcja materiału gwarantująca przejrzystość wywodu.


Nie zapominaj również, że masz prawo do własnego zdania. Możesz polemizować ze stanowiskiem zawartym w przeczytanych książkach. Staraj się jednak zawsze dobrze przygotować do takiej dyskusji i odpowiednio ją uargumentować.


Przeprowadź badania:

Przygotuj projekt badawczy, który będzie podstawą zaplanowanych badań. Określ dokładnie interesujący Cię problem i sposoby zmierzające do jego rozwiązania. Sformułuj pytania i wstępne hipotezy badawcze, przygotuj pojęcia i narzędzia teoretyczne, które będziesz wykorzystywał. Na tym etapie powinieneś posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną pozwalającą na orientację w meandrach naukowych spostrzeżeń i technik badawczych.


Wybierz metodologię – zespół metod i sposobów analizy, które posłużą Ci do przeprowadzania i rozwiązania zagadnienia. Pamiętaj, że wybór musi być przemyślany i powinien korespondować z przedmiotem pracy. Źle dobrane narzędzia zniweczą nawet najciekawszy temat badawczy.


Pisanie pracy

Praca magisterska jest Twoim autorskim dziełem tworzonym przy nadzorze promotora. Zadbaj o jej oryginalność i spójność. Przez oryginalność powinieneś rozumieć samodzielność wykonania i niekompilacyjnych charakter.


Konfrontuj opinie, ale nie kopiuj, przeprowadzaj merytoryczną polemikę, ale nie krytykuj bez uzasadnienia. Wyłącz z pracy te zagadnienia, które nie wiążą się bezpośrednio z tematem i zakłócają wywód. Spostrzeżenia w nich zawarte możesz wykorzystać w inny sposób, np. przygotowując ciekawy artykuł naukowy.


Praca powinna tworzyć spójną całość powiązaną tematyczni i problemowo. Dygresje, wątki poboczne zaznaczaj jedynie w przypisach. Naprawdę dobra rozprawa ogranicza się do kilku najważniejszy wątków. Pamiętaj, że lepiej wnikliwie opracować jedno zagadnienie, niż podjąć bez efektu kilka.


Zadbaj również o odpowiednią strukturę rozprawy. Podziel materiał na rozdziały, które odzwierciedlą sposób Twojego myślenia. Zatroszcz się o ich logiczne powiązanie i czytelny układ. Nadaj każdemu tytuł, który scharakteryzuje zawartą wewnątrz treść, Ilustracje, wykresy i indeksy załączaj tylko w uzasadnionych przypadkach i pamiętaj o ich opisie.


Poniżej schematycznie przedstawiony układ pracy.


Wstęp

  1. Rozdział pierwszy

  2. Podrozdział pierwszy

  3. Podrozdział drugi

  4. Podrozdział trzeci

  5. Rozdział 2

  6. Podrozdział pierwszy

  7. Podrozdział drugi

  8. Rozdział 3

  9. Podrozdział pierwszy

(...)

Zakończenie

Bibliografia


Pamiętaj, że praca magisterska jest zwieńczeniem studiów. Nie bój się! Przez pięć lat zdobyłeś odpowiednią wiedzę, aby ją rzetelnie napisać. Powodzenia!



Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page