top of page

Ekonomia podbija salony

Liczne programy telewizyjne i rubryki prasowe potwierdzają, że nauka o gospodarce stała się stałym elementem współczesnego życia publicznego. Nie dziwi więc fakt, że jej popularność przekłada się bezpośrednio na decyzję maturzystów o wyborze tego kierunku studiów.

Czym jest ekonomia? To dziedzina z zakresu nauk społecznych, posługująca się aparatem matematycznym. Sam termin wywodzi się z greki i pierwotnie używany był w kontekście zasad określających efektywne sposoby prowadzenia gospodarstwa domowego.

Przedmiotem zainteresowania ekonomistów jest analiza i opis zjawisk związanych z produkcją, konsumpcją i dystrybucją zasobów. Nauka zajmuje się analizą dotychczasowych i poszukiwaniem nowych sposobów gospodarowania zasobami (produkty i usługi) wytworzonymi przez człowieka i potencjałem do ich wytwarzania.


Wypracowane autonomiczne narzędzia i metody pozwalają patrzeć na nią jako na samodzielną dyscyplinę, a nie subkategorię szerszej dziedziny. Dziś ekonomia jest prężnie rozwijającą się nauką, której osiągnięcia teoretyczne silnie splatają się z mechanizmami rynkowymi. Posiada wiele działów i subdyscyplin.



Mikroekonomia


Wyodrębniona część ekonomii, której przedmiotem zainteresowania są indywidualne działania i decyzje gospodarcze. Skupia się przede wszystkim na wyborach dokonywanych przez podmioty takie jak gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa i relacjach między nimi zachodzących. Przedmiot mikroekonomii wyznaczają pytania, takie jak:

- Co i w jaki sposób określa cenę poszczególnych produktów i usług?

- Jakie czynniki wpływaj na wysokość płac?

- W jaki sposób polityka gospodarcza rządu wpływa na poziom wskaźników poszczególnych rynków?



Makroekonomia


Celem jej działania jest analiza gospodarki pojmowanej jako integralna całość. Dąży do uzyskania i wnikliwego opisu ogólnego obrazu, a nie poszczególnych działań gospodarczej aktywności danego podmiotu. Jej zainteresowanie wyrażają się pod postacią następujących pytań:

- Jakie czynniki określają ogólny poziom cen?

- Co wpływa na ogólny poziom dochodu narodowego?

- Jakie są relację pomiędzy polityką gospodarczą a ogólnymi wskaźnikami poziomu zatrudnienia, cen itd.



Ekonomia jako kierunek akademicki

Rosnące znaczenie nauki o gospodarce w relacjach społecznych bezpośrednio przekłada się na popularność studiów ekonomicznych i licznych prac dyplomowych z zakresu jej przedmiotów. Ekonomia sytuuje się często w kręgu zainteresowania studentów podczas tworzenia referatów, prac licencjackich i magisterskich, publikacji naukowych i doktoratów. Szerokie zainteresowania i związki z pogranicznymi dyscyplinami pozwalają na wybór interesującego tematu, nieujętego jeszcze opisem teoretycznym.


Pisanie pracy z ekonomii wymaga szerokiej wiedzy i zmysłu obserwacji dynamicznych procesów gospodarczo-społecznych. Nieodzowny jest bieżący monitoring prasy i poczynań rządów, których decyzje niejednokrotnie mają globalny charakter.


Pomagamy trzymać ręce na pulsie. Doradzimy, jak wybrać cenne informacje i na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzania analizy rynku. Pomożemy napisać samą pracę i przygotować się do obrony, dzięki której wejdziesz do świata ekonomicznych wyzwań.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page